Podatek od nieruchomości zapłacimy też od samochodów i lodówek? To absurd
Od 2025 r. czekają nas zmiany w podatku od nieruchomości. Projekt ogłoszony przez Ministerstwo Finansów prowadzi jednak do absurdów. Przykładowo, jak wskazują eksperci, opodatkowane jako budowle, a więc od wartości, mogą zostać m.in. bankomaty, lodówki do napojów, altany, śmietniki, a nawet samochody. Projekt wymaga więc zmian - pisze Łukasz Zalewski z Business Insider.
— Absurdów w projekcie nie brakuje — przyznaje dla portalu Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy i partner w Thedy&Partners.
Jak będzie definiowana budowla…
Jak tłumaczy Michał Nielepkowicz, budowlą będą wolno stojące urządzenia techniczne trwale związane z gruntem. – Przykładowo, samochód jest urządzeniem technicznym, jest wolno stojący (wręcz literalnie!) i jest również trwale związany z gruntem. Tak przynajmniej wynika z projektowanej, nowej definicji związania z gruntem – stwierdza doradca podatkowy.
Zgodnie projektem, przez związanie z gruntem należy rozumieć „takie związanie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć, spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się na inne miejsce”.
…a czym jest obiekt budowlany
– Biorąc pod uwagę tę definicję, samochód jest trwale związany z gruntem. Oczywiście w projektowanym przepisie mowa jest o związaniu obiektu budowlanego z gruntem, a samochód na pierwszy rzut oka takim obiektem nie jest. Wracamy więc do projektu. Zgodnie z nim, obiektem budowlanym jest budynek lub budowla. Znów patrzymy więc na definicję budowli, którą jest m.in. …wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenie techniczne (pkt 26 nowego załącznika, w którym wymienione zostały budowle). A przecież nie sięgamy już do prawa budowlanego – wyjaśnia Michał Nielepkowicz.
Cały artykuł można przeczytać pod tym linkiem: Podatek od nieruchomości zapłacimy też od samochodów i lodówek? Absurd (businessinsider.com.pl)