Zmiany w podatku
od nieruchomości

01

Możliwa nawet 10-krotna podwyżka podatku od fotowoltaiki. Kogo obejmie?

Projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych może doprowadzić do drastycznej podwyżki podatku od farm fotowoltaicznych. Dziś opodatkowane są jedynie wsporniki, na których zamontowane są panele. Po zmianach – jak ostrzegają eksperci – podatek może mocno wzrosnąć - pisze Business Insider Polska.

Jak wyjaśnił dla portalu Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners, na gruncie obecnie obowiązujących przepisów dotyczących podatku od nieruchomości w istocie nie budzi żadnych wątpliwości, że panele fotowoltaiczne nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. W szczególności orzecznictwo sądów administracyjnych wielokrotnie potwierdzało, że w tym przypadku opodatkowane jako budowle są jedynie części budowlane, tj. ich konstrukcje wsporcze.

Jest projekt zmian

Opublikowany właśnie przez Ministerstwo Finansów projekt nowych przepisów o podatku od nieruchomości od 2025 r. wprowadza jednak olbrzymie wątpliwości co do tego czy te nowe przepisy nie obejmą farm fotowoltaicznych do opodatkowania w całości jako budowli. Ryzyko w tym zakresie wynika z szeregu zmian zaproponowanych w projekcie nowelizacji. Po pierwsze, projekt nowych przepisów nie wskazuje w żaden sposób wprost, że budowlą będą wyłącznie części budowlane farm fotowoltaicznych – tak jak wskazano to przy elektrowniach wiatrowych i elektrowniach jądrowych. Jednocześnie, projekt zakłada zdecydowanie szerszy zakres i katalog opodatkowanych budowli aniżeli obecnie. Wynika to w szczególności z tego, że jedną z budowli zgodnie z projektem mają być wolnostojące trwale związane z gruntem urządzenia techniczne a sam związek z gruntem w nowych przepisach jest rozumiany bardzo liberalnie (w istocie lodówka na napoje stojąca przy kiosku będzie trwale związana z gruntem). Projekt modyfikuje przy tym warunek wzniesienia budowli jako obiektu i zastępuje go wykonaniem z użyciem wyrobów budowlanych. Po drugie, w definicji budowli w projekt wraca do znienawidzonego przez podatników ale i organy podatkowe kryterium całości techniczno-użytkowej rozumianej w istocie jako związek użytkowy.

Duże ryzyko

Wszystko to powoduje, że jest ogromne ryzyko opodatkowania całości farm fotowoltaicznych pod rządami nowych przepisów. Szczególnie, uwzględniając praktykę stosowania przepisów determinujących zakres opodatkowania budowli w ostatnich 20 latach i spory w tym zakresie dotyczące katalogu budowli, całości techniczno-użytkowej, wzniesienia z użyciem wyrobów budowlanych czy trwałego związku z gruntem. Pikanterii absurdalnych skutków opublikowanego projektu nowych przepisów dodaje fakt, że w uzasadnieniu wprost wskazano na możliwość opodatkowania tzw. budowli w budynkach a tym samym otwartym pozostaje pytanie o opodatkowanie obiektów na budynkach czyli właśnie paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach budynków. Co więcej, w praktyce nie wykluczone jest również ryzyko opodatkowania paneli fotowoltaicznych już po ich wyprodukowaniu w fabryce producenta, jeszcze zanim zostaną przewiezione i zainstalowane w miejscu przeznaczenia. Miejmy zatem nadzieję, że ministerstwo finansów uwzględni liczne uwagi zgłoszone w toku konsultacji publicznych i w nowych przepisach jednoznacznie przesądzi opodatkowanie wyłącznie części budowlanych w przypadku firm fotowoltaicznych.

Cały artykuł można przeczytać tu: Rewolucja podatkowa uderza w fotowoltaikę (businessinsider.com.pl)

Kontakt

02

Centrala
w Warszawie:

ul. Moniuszki 1A
00-014 Warszawa
Telefon +48 (22) 629 09 17
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Katowicach:

ul. Dworcowa 4 (Stary Dworzec)
40-012 Katowice
Telefon +48 508 018 322
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
w Poznaniu:

ul. Królowej Jadwigi 43 (Business Link Maraton)
61-871 Poznań
Telefon +48 537 555 135
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Oddział
we Wrocławiu:

ul. Szczytnicka 11 (Green2Day)
50-382 Wrocław
Telefon +48 606 443 050
biuro@thedy.pl

Pokaż trasę

Thedy & Partners sp. z o.o.
Spółka doradztwa podatkowego
KRS: 570600
NIP: 113-289-37-45
REGON: 362235613
Kapitał: 150.000 PLN

T&P Finance sp. z o.o.
KRS: 957685
NIP: 522-322-04-16
REGON: 521400905
Kapitał: 6.000 PLN