Opublikowano raport z konsultacji publicznych projektu 2.0 nowych przepisów podatku od nieruchomości
Ministerstwo uwzględniło lub częściowo uwzględniło wiele uwag i propozycji zmian zgłoszonych przez gminy. Te zgłoszone przez podatników w zdecydowanej większości niestety przepadły
Jak tłumaczy Piotr Kalemba z Thedy & Partners: względem projektu w wersji 2.0 wygląda na to, że opodatkowaniu podlegać będą jednak:
➡ wolno stojące instalacje przemysłowe i wolno stojące urządzenia techniczne – w całości, a nie wyłącznie w zakresie ich części budowlanych;
➡ wszystkie hale namiotowe i kontenery – również te, które nie są budynkami / nie są trwale związane z gruntem.
Kontrowersyjne podejście MF
Jednocześnie, MF nie wycofuje się z bardzo kontrowersyjnych koncepcji (m.in. opodatkowanie obiektów wewnątrz budynków i urządzeń budowlanych).
Na tym etapie trudno o więcej szczegółów, ponieważ MF odnosząc się do uwag ograniczyło się jedynie do lakonicznego stwierdzenia „uwaga uwzględniona”, „uwaga częściowo uwzględniona”, „uwaga nieuwzględniona”. Nie przedstawiono w tym zakresie żadnego komentarza co do powodów i zakresu zmian.
Czekamy zatem na wersję 3.0 projektu podatku od nieruchomości 2025. Niestety, wygląda na to, że będzie on zdecydowanie bardzie profiskalny, niż ten obecny.
Podatek od nieruchomości 2025 w swojej najnowszej wersji przynosi istotne zmiany, które mogą wpłynąć na przedsiębiorców posiadających instalacje przemysłowe, hale namiotowe oraz kontenery. Kolejna wersja projektu może wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne regulacje, dlatego warto monitorować dalszy rozwój sytuacji.
W przypadku pytań dotyczących tego jaki wpływ na Państwa rozliczenia mogą mieć nowe przepisy podatku od nieruchomości – zapraszamy do kontaktu.