Są uwagi innych resortów do projektu zmian w podatku od nieruchomości
Na stronie RCL opublikowano pierwsze stanowiska zgłoszone w ramach uzgodnień międzyresortowych. Uwag jest sporo. Cieszy fakt, że ryzyka związane z wejściem w życie ustawy w projektowanym kształcie dostrzegają nie tylko doradcy.
Jak zauważa Piotr Kalemba z Thedy & Partners przykładowo minister aktywów państwowych podkreśla, że nowe przepisy spowodują drastyczny wzrost obciążeń, co przełoży się na podwyżkę cen energii elektrycznej i ciepła.
Drastyczny wzrost obciążeń podatkowych dla Grup Kapitałowych
W opinii ministra aktywów państwowych:
Ustawa w zaproponowanym brzmieniu wywoła dokładnie odwrotny skutek powodując znaczący wzrost obciążeń podatkowych, np. dla Grup Kapitałowych spółek z udziałem Skarbu Państwa będzie to kilkuset milionów w skali roku. W przypadku operatorów systemu dystrybucyjnego wejście w życie przepisów w zaproponowanym brzmieniu spowoduje znaczący wzrost obciążenia podatkiem od nieruchomości.
Podatek od nieruchomości a koszty dla odbiorców energii
Należy nadmienić, że koszty działalności przedsiębiorstw takich jak OSD przenoszone są na odbiorców energii elektrycznej w taryfach dla usług dystrybucji energii elektrycznej. Przyjęcie regulacji w zaproponowanym kształcie spowoduje istotny wzrost obciążeń podatkowych nie tylko dla OSD, ale dla wszystkich podmiotów z branży energetycznej, w tym segmentu ciepłownictwa, OZE itp.
Regulacja przełoży się na wzrost taryf, widoczną podwyżkę cen energii elektrycznej i ciepła, a w konsekwencji na wzrost cen towarów i usług oraz wpłynie negatywnie na procesy inwestycyjne podejmowane w spółkach.