Kto zapłaci wyższy podatek od nieruchomości w 2025 r.? Takie będą skutki projektu 2.0
Ministerstwo Finansów deklaruje, że projekt 2.0 nowelizacji podatku od nieruchomości zakłada utrzymanie status quo w zakresie opodatkowania nieruchomości. Chce więc, aby na zmianach nie stracili ani podatnicy, ani gminy. W praktyce z analizy projektu wynika, że część podatników zapłaci jednak wyższy podatek od nieruchomości - pisze Business Insider Polska.
Michał Nielepkowicz z Thedy & Partners został poproszony o opinię. Wskazał on, że druga wersja projektu nowych przepisów podatku od nieruchomości będzie oraz może wciąż oznaczać podwyżki w podatku od nieruchomości od 2025 r.
Przede wszystkim, nowe przepisy dotkną wprost przedsiębiorstwa posiadające silosy, elewatory, zbiorniki – które zgodnie z wersją 2.0 nie będą mogły już być uznane za budynki lecz wyłącznie zawsze za budowle.
Dodatkowo, nowe przepisy mogą dotknąć wszelkie przedsiębiorstwa produkcyjne, które używają różnego rodzaju urządzenia charakteryzujące się pojemnością.
Obecnie takie urządzenia nie są opodatkowane za wyjątkiem fundamentów a po zmianach będą stanowiły budowle. To ewidentne rozszerzenie zakresu opodatkowania także w stosunku do pierwszej wersji projektu, w której to jedynie zbiorniki stanowiły budowle. Przedsiębiorstwa produkcyjne może dotknąć także wyższy podatek od różnego typu tzw. budowli w budynkach. Obecnie tego typu obiekty w istocie w praktyce nie są opodatkowane. A z uzasadnienia projektu wynika wprost mandat do ich opodatkowania pod nowymi przepisami.
Największym obszarem ryzyka dla wszelkiego typu przedsiębiorstw produkcyjnych ale i szerzej przemysłowych czy także przesyłowych, w tym energetyki czy gazownictwa, jest kwestia uznania za budowle szerokiego otwartego katalogu urządzeń technicznych stanowiących urządzenia budowlane. Może to doprowadzić do opodatkowania różnego typu urządzeń technicznych wewnątrz ale i na zewnątrz budynków, które dzisiaj nie podlegają opodatkowaniu za wyjątkiem fundamentów, np. central klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych ale także różnego rodzaju urządzeń energetycznych jak transformatory czy urządzeń pomiarowych wykorzystywanych w gazownictwie.
Cały artykuł można przeczytać na stronie Business Insider Polska.