Urządzenia budowlane w Projekcie 2.0
Prawdopodobnie najgorszą dla przedsiębiorców kwestią w drugiej wersji projektu nowych przepisów podatku od nieruchomości jest uwzględnienie otwartego katalogu urządzeń budowlanych w definicji budowli.
Zmiany w podatku od nieruchomości dotyczące urządzeń budowlanych – zagrożenie dla przedsiębiorców
Jak podkreśla Michał Nielepkowicz z Thedy & Partners – druga wersja projektu jest w tym zakresie dużo gorsza dla podatników niż pierwotna. W niej nie było otwartego katalogu wspomnianych urządzeń budowlanych a jedynie enumeratywnie wymieniono kilka z nich w katalogu budowli.
Dlaczego to najbardziej ryzykowna zmiana dla przedsiębiorców w nowych przepisach stosunku do obecnie obowiązujących?
Z prostego powodu: wystarczy porównać obecną definicję urządzenia budowlanego, którym jest urządzenie techniczne związane z obiektem budowlanym jak przyłącza i urządzenia Instalacyjne oraz inne wymienione w tym katalogu, do zaproponowanej w drugiej wersji projektu nowych przepisów. Zgodnie z nią urządzenie budowlane stanowić będą przyłącza oraz urządzenia Instalacyjne i inne urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym.
Drastyczne konsekwencje dla przedsiębiorców
Ta pozornie niewielka różnica będzie miała jednak drastyczne konsekwencje dla przedsiębiorców w praktyce. Obecne przepisy formułują przykładowy zbiór urządzeń budowlanych w taki sposób, że poszczególne ich kategorie wymienione w tym katalogu wyznaczają ramy całej grupy urządzeń budowlanych. Potwierdza to również orzecznictwo. Z kolei, nowy projekt (uwzględniając także inne zmiany) zakłada, że urządzeniem budowlanym będzie mogło być w istocie każde urządzenie techniczne związane z budynkiem czy budowlą. I to niezależnie od tego czy znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz budynków!
Ryzyko dodatkowego opodatkowania urządzeń technicznych
Może to doprowadzić do opodatkowania wszelkiego typu urządzeń technicznych niepodlegających dzisiaj opodatkowaniu. Takich jak choćby transformatory, urządzenia wykorzystywane w gazownictwie, centrale klimatyzacyjne i wentylacyjne oraz szereg innego rodzaju w istocie wszystkich urządzeń technicznych. Raz jeszcze: wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. O ile tylko da się wykazać ich związek z budynkiem czy budowlą…
Powrót do pierwotnej wersji projektu – optymalna decyzja?
Stąd, przed przyjęciem nowych przepisów najlepiej byłoby powrócić do pomysłu z pierwotnej wersji i usunąć otwarty katalog urządzeń budowlanych – wskazując jedynie konkretne z nich do opodatkowania.
W przeciwnym razie czeka nas lawina sporów podatników z organami podatkowymi i prawdopodobnie zdecydowanie wyższe obciążenie przedsiębiorców podatkiem od nieruchomości od urządzeń technicznych, które dzisiaj nie podlegają opodatkowaniu.