Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów proponuje zmiany w podatku od nieruchomości
Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zaproponował zmiany w definicjach budynku i budowli. Propozycja zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych wynika z wyroków Trybunału Konstytucyjnego oraz potrzeby uszczegółowienia i uporządkowania definicji dotyczących opodatkowania nieruchomości.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 lipca 2023 r. (SK 14/21) stwierdził niekonstytucyjność definicji budowli, będącej podstawą wymiaru podatku od nieruchomości oraz wskazał na konieczność regulowania istotnych elementów konstrukcji podatku w ustawie podatkowej. Podobne uwagi dotyczyły definicji budynku.
Pierwszeństwo budowli nad budynkiem
Według zaproponowanej przez Śląski Związek Gmin i Powiatów definicji, obiekt budowlany obejmuje budynki i budowle wykonane lub zmontowane w określonym miejscu. Budynek jest definiowany jako obiekt trwale związany z gruntem, wydzielony przegrodami budowlanymi, posiadający fundamenty i dach. Natomiast budowla to obiekt techniczno-użytkowy wraz z instalacjami i urządzeniami, stanowiący całość zapewniającą użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem
Zdaniem Związku wprowadzenie pierwszeństwa kwalifikacji budowli nad budynkiem ma na celu uniknięcie sporów dotyczących obiektów, które spełniają techniczne wymogi budynku, ale nie służą użytkowaniu powierzchni. W definicji budowli zaproponowano wyłącznie enumeratywne wykazanie konkretnych obiektów w załączniku do ustawy, uwzględniając różnorodność i specyfikę obiektów. Ponadto, zaproponowano powrót do definicji sprzed 28 czerwca 2015 r. w celu uproszczenia kwalifikacji poszczególnych elementów budowli.
Garaż do zdefiniowania
Dodatkowo zaproponowano wprowadzenie definicji garażu, który jest budynkiem przeznaczonym do przechowywania pojazdów mechanicznych lub faktycznie wykorzystywanym w tym celu, niezależnie od sposobu wydzielenia w budynku. Ujednolicenie stawek podatku od garaży niezwiązanych z działalnością gospodarczą ma na celu zapewnienie równych zasad opodatkowania dla wszystkich właścicieli takich obiektów.
Propozycje zmian – jak podkreśla Związek – wynikają z konieczności dostosowania definicji i zasad opodatkowania nieruchomości do wymogów konstytucyjnych oraz potrzeb praktycznych i równościowych. Pismo z tymi propozycjami związek skierował do Ministerstwa Finansów.
– To propozycja, która zdecydowanie zwiększa zakres opodatkowania oraz pomija istotny dorobek orzeczniczy i zmiany przepisów ostatnich lat co z pewnością spotka się z krytycznym podejściem podatników – ocenia Piotr Kalemba, doradca podatkowy, dyrektor w Thedy & Partners.